Sween

Borjúfóka

• Faj: Borjúfóka
  • Ivar: Hím
  • Születési dátum: 1992.07.05.
  • A Fővárosi Állat- és Növénykertbe érkezett: 1993.08.05.

A borjúfóka a világ leggyakoribb fókafaja, amely a Föld északi féltekéjének partközeli vizeit népesíti be. A partközeli, kevésbé sós vizeket kedveli, a nap nagy részét vadászattal tölti a vízben. Táplálékát halak, rákok és puhatestűek alkotják.

Borjúfóka
Phoca vitulina
Harbour seal
Seehund

A borjúfókák végtagjai uszonyokká módosultak. Úszáskor hátsó uszonyaikkal hajtják magukat előre, a mellsőknek főként stabilizáló szerepe van. Így sokkal gyorsabban tudnak haladni annál, mintha a mellső uszonyokkal eveznének. Ráadásul fordulni is könnyebben tudnak így.

A bajuszszálak nemcsak tapintó és sebességmérő szervként működnek, hanem a merülést is érzékelik. Ha a bajusz víz alá kerül, az orrnyílások automatikusan bezárulnak. Ezért nem fordulhat elő, hogy az állat elfelejti bezárni az orrát merülés előtt.

Az Atlanti– és a Csendes–óceán északi vizein kívül édesvizekben, pl. a kelet–kanadai Lake Seal (Fóka–tó) vagy a skóciai Loch Ness vizében is előfordul. Gyakran látni folyótorkolatok és kikötők környékén is. Általában magányosan él, viszont a nászidőszakban akár több száz állat is összegyűlhet egy–egy jobb szaporodóhelyen. Tápláléka főként halakból és rákokból, valamint puhatestűekből áll.

Testméretek: testhossz: 120–200 cm

Tömeg: 50–170 kg