Cora

Óriásvidra

• Faj: Óriásvidra
  • Születési dátum: 2012.10.13

A Lipcséből érkezett testvérpár egyike Cora, az óriásvidra lány, aki karcsú testével, fürge mozgásával jellemzően szép példánya fajának.  Az óriásvidrák egyébként is mindenütt a közönség kedvencei. Fürge, játékos jószágok, érdekes vakogó-nyikorgó-füttyögő hangokat hallatnak, mintha beszélgetnének egymás között a csapat tagjai. Gömgölyű fejük, jellemzően nagy szemük, hosszú-sörtés bajszuk is jelzi huncut természetüket, de bármennyire kecses mozgásúak és bájosak, tudni kell róluk: vérszomjas ragadozók.

Az óriásvidrák termete méltó nevükhöz. Ezek a Dél-Amerikában őshonos állatok ugyanis akár 30 kilogrammosra is megnőhetnek, teljes testhosszuk az orruk hegyétől a farkuk végéig a két métert is meghaladhatja. (A Magyarországon élő vidráknál sokszorta nagyobbak.)

Méretükhöz igazodik az étvágyuk is. Itt, a Fővárosi Állat- és Növénykertben naponta bő három kilónyi édesvízi halat fogyasztanak, háromszori részletben.

Méretén kívül a faj további különlegessége, hogy az óriásvidrák farka nem hengeres, hanem – áramlástani okok miatt – a végén lapított. Erre utal a faj tudományos nevének első tagja, a latinosított ógörög Pteronura elnevezés, amely „szárnyasfarkút” jelent.

Eredeti élőhelyükön – az Amazonas vízgyűjtőjén lévő lassú folyású, gyenge sodrású folyókban, és a mocsaras, lápos területek nyílt vízfelületein portyázó óriásvidrákat prémjük miatt korábban széles körben vadászták is. Ma már természetvédelmi oltalom alatt állnak, de a korábbi vadászat miatt lecsökkent állományuk, valamint a természetes élőhelyek zsugorodása miatt napjainkban is veszélyeztetett fajnak számítanak.

Állatkertekben csak ritkán láthatók a vidra-óriások: jelenleg az egész világon 25 olyan állatkert működik, ahol ezzel az állatfajjal foglalkoznak. Európában összesen 14 állatkertben van óriásvidra, a budapestit is beleszámolva.

Óriásvidra
Pteronura brasiliensis
Riesenotter
Giant otter

Elsősorban az Amazonas vízrendszere mentén, általában 5-8 fős családi csapatokban élő, hatalmas termetű menyétféle ragadozó. A családban kizárólag a domináns (alfa helyzetű) pár szaporodik, a kölyköket a család többi tagja közösen neveli. Az ember a vadászat és az élőhelyek megszüntetése révén drasztikusan lecsökkentette a vadon élő állományt, melyet jelenleg 1000-1500 egyedre becsülnek.

Az óriásvidra farka az európai vidráétól fajtól eltérően nem hengeres, hanem hát-hasi irányban erősen lapított.

Az összes vidrafaj közül az óriásvidra használja a legtöbb szociális hangot, a csapat tagjai szinte folyamatosan kommunikálnak egymással.

Testméretek

• Szabó Áron Kristóf
  • Szalai Csaba
  • Szilágyi Anikó
  • T-Systems Magyarország Zrt.
  • Torma Ágnes
  • Vidra Dániel