Őslény körút 16.

2025-02-12

Brachiosaurus, Diplodocus, Triceratops – és még több tucatnyi dinó – költözött a Biodómba, hogy egy olyan világot is ismerhessünk meg, amely több tízmillió évvel ezelőtt népesítette be bolygónkat. Alapítványunk közreműködésével igazi fosszíliák is láthatók a kiállításon.

 

 

A dinókiállítások mindenütt népszerű produkcióknak számítanak, hiszen gyereknek-felnőttnek egyaránt érdekes látnivalót és izgalmas kalandot ígér egy kis kirándulás a letűnt korok ősállatai között. Általában olyan őslényeket mutatnak be ezek a kiállítások, amelyek legnevesebb képviselői az Egyesült Államokból, Kanadából, Portugáliából, Tanzániából vagy Ausztráliából kerültek elő. Azt viszont kevesen tudják, hogy Magyarországon egy piciny, hajdanvolt falu neve, Iharkút is fent van a híres dinoszaurusz lelőhelyek listáján. S amíg a T-Rex, az Oviraptor és a Hadrosaurus nevét már az ovis gyerekek is hibátlanul fújják, az Ajkaceratops, a Hungarosaurus, a Bakonydraco vagy a Foxemys trabanti létezéséről nagyon kevesen hallottak, holott ezek is őslények, mégpedig világhíres magyar őslények.  

A Fővárosi Állat- és Növénykert által rendezett, nemzetközi anyagot felvonultató kiállításon a legismertebb dinoszauruszok óriási, az esetek jó részében életnagyságú makettjei mellett ízelítőt adunk a hazai dinoszaurusz kutatás eredményeiből, az iharkúti ásatások anyagából. A kiállítás a Magyar Dinoszaurusz Alapítvány és az Állatkerti Alapítvány együttműködésében jött létre. Az ásatások vezetője, dr. Ősi Attila, az ELTE Őslénytani Tanszékének vezetője és néhány munkatársa azt is vállalta, hogy a dinoszaurusz kiállítás ideje alatt (előre meghirdetett időpontokban) előadást is tart a magyarországi ásatásokról. A kiállítás ideje alatt egy, az iharkúti ásatásokon folyó munkálatokat bemutató ismeretterjesztő filmet is bemutatunk (írta és rendezte: dr. Babinszki Edit, operatőr: Dala István, producerek: Détári Géza, Fényes András, forgalmazza: Master Pro Kft.).

A Fővárosi Állat- és Növénykert kiemelt feladatának érzi az ismeretterjesztést, - nem csak a ma élő állatok, hanem az ősi élővilág tekintetében is. Alapítványunk is csatlakozik ezekhez a célokhoz, hiszen az ismeretterjesztés leghatékonyabb módjának tartjuk az élmény alapú, szórakoztató tanulást. Akik megnézik az óriási rekonstrukciókat, becserkészik a mozgó makettet, belepillantanak az ismeretterjesztő filmekbe, kipróbálják a paleontológiai minijátszóteret, átélik a VR-ősvilág kalandjait, nem csak élményben, hanem tudásban is gazdagodnak.

 

2025. február 18-tól öt napon keresztül játékra hívjuk követőinket Facebook oldalunkon, ahol naponta egy-egy páros belépőt sorsolunk az Őslény körút 16. című kiállításra.

A játékszabályzat itt elérhető.

 

 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink