Kaoota

• Faj: Vombat
  • Ivar: hím
  • Születési dátum: 2020. október
  • A Fővárosi Állat- és Növénykertbe érkezett: 2024. szeptember 3.

Kaoota, a fiatal vombat hím 2024. szeptember 3-án érkezett a Fővárosi Állat- és Növénykertbe.

Kaoota érkezése előtt a 2023-as év minden gyűjtési akcióját a vombatkifutó bővítésére indította Alapítványunk, hiszen csak úgy érkezhetett Miához, a Budapesten született fiatal vombatlányhoz egy reménybeli vőlegény, ha a budapesti állatkert az ausztrál hatóságok további előírásainak megfelelően bővíti és alakítja át a kifutót. Az öregecske szülőpár – Molly és Wally –  kényelmes helye mellett így juthatott új hely a fiataloknak is. Tavaszra el is készült a kibővített vombat kifutó, és 2024 szeptemberében megérkezett Koppenhágából a fiatal hím is: Kaoota.

Vombat
Vombatus ursinus
Common vombat
Nacknasen Wombat

Testméretek:      testhossz: 84-115 cm

farokhossz: 2,5 cm

Tömeg:             22-39 kg

Táplálkozás:       füvek, sásfélék

Társas viszonyok: magányosan él

Vemhességi idő: 21 nap

Utódok száma:   1, ritkán 2

Élettartam:        12-15 év

Veszélyeztetettség: kevéssé fenyegetett

A vombatok az erszényesek közé tartoznak. Ausztráliában három különböző fajuk ismeretes, amelyek közül a csupaszorrú vombat a legsikeresebb. Általában éjjel aktív, bár a télidőszakban nappal is szokott mozogni.

Tápláléka a gyökereken és gumókon kívül főként pázsitfüvekből áll. Jól ás, akár több tíz méter hosszú járatokat is iáshat magának.

Az alig néhány grammos újszülött öt hónapig fejlődik az anya erszényében.

A csupaszorrú vombat szőrtelen, bőrrel fedett orrpajzsa különbözteti meg a többi vombatfajtól. Erős, tömzsi végtagjai kiválóan alkalmasak az ásásra, de ezáltal az állat mozgása kissé cammogó, medveszerű. A latin nevében szerepelő ursinus szó is a medveszerűségre utal.

A vombatokat "földi koaláknak" is nevezhetnénk, mert a koalák a legközelebbi rokonaik. Bár a koalák fákon élnek, testfelépítésük sokban hasonlít a vombatokéhoz. Hasonlóság az is, hogy a nőstényeknek hátrafelé nyílik az erszényük.

Elterjedés: Ausztrália

• Csemetekert Óvoda