Négy évtized után először látható vombat az Állatkertben!

2011-11-22

Ma mutatkozott be a nyilvánosságnak a Fővárosi Állat- és Növénykert két legújabb lakója, Molly és Wally a két csupaszorrú vombat. Az Ausztráliából, egészen pontosan Tasmániából érkezett állatok bemutatása igazi kuriózum, hiszen egész Európában csupán három olyan állatkert van a budapestin kívül, ahol ilyen állatokat is láthat a közönség. Magyarországon utoljára csaknem negyven éve, 1973-ban mutattak be vombatokat.

 

A nemrégiben érkezett két állat ma mutatkozott be a nyilvánosságnak, és azóta a nagyközönség is láthatja az állatkerti ausztrál zóna részeként most átadott létesítményben.

Maga a vombat az erszényesek közé tartozó, Ausztráliában honos állat, mely legközelebbi rokonságban a koalákkal áll. Velük ellentétben azonban a vombatok talajlakó, illetve ásó életmódot folytatnak, így lényegében „földi koaláknak” is nevezhetnénk őket. A természettudósok a vombatok három faját különböztetik meg, amelyek közül a budapesti állatok a csupaszorrú vombat nevű fajt, s ezen belül annak tasmániai alfaját (Vombatus ursinus tasmaniensis) képviselik.

A vombatok bemutatása igazi kuriózumnak, különlegességnek számít, hiszen Ausztrálián kívül eddig csak kilenc állatkertben láthatott vombatokat a nagyközönség, amely állatkertek közül összesen három található Európában, egészen pontosan a németországi Duisburgban és Hannoverben, illetve a belgiumi Planckendaelben (Mechelen mellett).

A Fővárosi Állat- és Növénykertben egyébként korábban is élt már vombat. Az első állat 1897-ben érkezett, majd 1911-ben, éppen száz éve is szállítottak Budapestre egy vombatot, méghozzá szintén Tasmániából. A negyven év feletti látogatók pedig még emlékezhetnek arra a déli szőrösorrú vombatra (Lasiorhinus latiforns), amely 1956. augusztus 22-én érkezett, és egészen 1973. január 3-ig volt látható az Állatkertben.

A most bemutatkozott állatok érkezését kétéves szervezőmunka előzte meg. Ennek során az érintett állatkerti szakemberek alaposan tanulmányozták a vombatok állatkerti tartását. Egyrészt, mert a kert legrégebb óta szolgálatban lévő munkatársa is csak 1973 márciusától dolgozik az intézményben, tehát senkinek sincsenek személyes emlékei a vombatok gondozásáról, másrészt a velük kapcsolatos ismeretek és technológiák is sokat fejlődtek az elmúlt négy évtizedben. Az Állatkert szakemberei Németországban és Tasmániában is jártak az idei év folyamán.

A vombatok – név szerint Molly és Wally – nagyjából egyidősek. A nőstény 2008 januárjában, a hím ugyanezen év márciusában született, tehát nemsokára négyévesek lesznek. A nőstény Tasmánia keleti feléből, a hím pedig a sziget északi vidékéről való, de mindkettő mesterséges körülmények között született, tehát nem vadon befogott állatokról van szó. Egészen fiatalon kerültek össze a tasmániai Richmondban működő ZooDoo Wildlife Park-ban, s innen érkeztek végül Budapestre.

Az éppen száz évvel ezelőtti, 1911-es vombat szállításkor négy hónapig tartó hajóút kellett ahhoz, hogy az állat Tasmániából Magyarországra jusson. Most azonban az állatok természetesen légi úton kerültek Budapestre. Hobartból először Melbourne-be, onnan Dohába, a katari fővárosba, majd Dohából Budapestre összesen több mint 16 ezer kilométernyit repültek. A szállítás lebonyolításában a Qatar Airways támogatta az Állatkertet. Az állatok végül múlt héten kedden este érkeztek meg végleges lakóhelyükre, de az elmúlt napokban még csak a gondozók láthatták őket.

A vombatok számára egyébként egy meglévő épület átalakításával és egy új kifutó létesítésével alakítottak ki megfelelő helyet a 2010-ben átadott Ausztrálház szomszédságában. Így a Vombatház is része annak az ausztrál zónának, amelyben a régió számos jellegzetes, illetve kevésbé ismert állata kerül bemutatásra, a különféle kenguruktól a kazuáron át a gallérosgyíkig.

Az állatkertekben rendkívül ritkán látható faj bemutatásával a városligeti intézmény az élővilág sokféleségét igyekszik még inkább érzékeltetni, bemutatva, hogy az erszényesek csoportja igen változatos, és egyáltalán nem csak a kengurukból és a koalákból áll.
Arról, hogy hosszabb távon kölyökre is lehet-e számítani, pillanatnyilag még korai lenne beszélni, hiszen a vombatok állatkerti szaporítása nem egyszerű feladat. Európában az 1910-es évek óta csak három helyen, 1914-ben Halléban, 1931-ben Whipsnade-ben, az elmúlt évtizedekben pedig Hannoverben sikerült a vombatok szaporítása. Ennek legfőbb oka, hogy a vombatok más állatkerti emlősökhöz képest sokkal válogatósabbak a nekik felkínált tenyészpárral kapcsolatban, ráadásul a manapság állatkertekbe kerülő állatok jelentős része úgynevezett mentett vombat, amelynek szüleit autók gázolták el.

Az esetleges budapesti szaporítás szempontjából bíztató, hogy maga a Zoodoo Wildlife Park, ahonnan a két állat érkezett, igen eredményesen szaporítja a vombatokat. Ráadásul Molly és Wally frigyéből az év elején már született egy utód Tasmániában, vagyis összeszokott párról van szó.

Képek a galériában!

Megosztom


 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink