Hölgytriász- vadkutyák az Állatkertben
2008-08-12
Érdekes állatokkal gazdagodott a Fővárosi Állat- és Növénykert.
Az ázsiai vadkutya (Cuon alpinus) a vörös farkas, illetve a kannada nyelvből eredeztethető dhole néven is ismert.
Az ázsiai vadkutya elsősorban Közép- és Dél-Ázsiában őshonos, leginkább az erdős területeken érzi otthon magát. Szőrzete vöröses, vagy vörösesbarna színű, de a pofa egyes részeit, az állat torkát és hasoldalát fehér szőr borítja. Egyes színváltozatai emiatt első ránézésre a hazánkban is honos vörös rókára emlékeztetnek, azonban az ázsiai vadkutya a rókánál lényegesen erőteljesebb felépítésű. Az akár 20 kg-osra is megnövő állatok összetartó csoportokban élnek, és a vadászat területén képesek konkurálni a leopárdokkal, sőt, még a tigrisekkel is. Egy-egy állat akár négy kilogramm húst is képes egyszerre bekebelezni.
A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) által sebezhetőnek minősített természetvédelmi helyzetű fajból vadon már csak pár ezer, állatkertekben pedig mintegy kétszáz egyed él.
Néhány héttel ezelőtt Budapestre is érkezett három állat: ők jelenleg ismerkednek a kifutójukkal, így mostanra már a nagyközönség is látja őket. Az újonnan érkezett állatok mindhárman nőstények, nemsokára azonban két hímet kapnak maguk mellé társként.A lányok közül egyelőre kettőnek van neve, akik a Tanja és Nina névre hallgatnak.
Az állatkerti szakemberek abban bíznak, hogy az öt ritka ragadozó legalább olyan jól összeszokott csapatot alkot majd Budapesten, mint a szabad természetben élő fajtársaik.
Képek a galériában!