Az Orangutánok világnapján
2020-08-19
Láttatok már meghatóbb jelenetet? Lone, a hat éves orangutánlány megpuszilja Móric, újszülött kistestvére kezecskéjét, míg Lia, édesanyjuk mosolygó szemmel figyeli az idillt.
És tudjátok, hogy az orangutánok kritikusan veszélyeztetett állatok? Az elmúlt néhány évtizedben majd’ 90%-át kiirtották azoknak az őserdőknek, amelyekben az „erdei emberek” – ahogyan a maláj és az indonéz bahasa nyelven nevezik őket – élnek, így Borneón, Szumátrán Tapanulon összesen alig néhány tízezernyi példánya maradt a létező három orangutánfajnak?
A legfőbb veszélyeztető tényező a természetes élőhelyek pusztulása, zsugorodása, átalakulása. Különösen az egyre nagyobb kiterjedésű olajpálma ültetvények jelentenek gondot. Ezek hatását csökkentendő, sokan bojkottálják a pálmaolaj tartalmú termékeket, vagy legalábbis igyekeznek elkerülni azokat. Sok gyártó ma már odafigyel arra, hogy termékeiben a pálmaolajat más anyagokkal helyettesítse, s ezt természetesen fel is tüntetik a csomagoláson (mint ahogy a pálmaolaj felhasználását is fel kell tüntetni). Természetesen sok más veszélyeztető tényező is van, az éghajlatváltozástól kezdve a gyakori erdőtüzekig, vagy akár az orrvadászatig és az illegális befogásig. Emiatt sajnos mindhárom orangután faj vadonbeli állománya csökken, annak ellenére, hogy az indonéz kormány sok erőfeszítést tesz a védelmük érdekében.
Fővárosi Állat- és Növénykertben az 1890-es évek vége óta foglalkoznak orangutánokkal, és majd’ három évtizede rendszeres szaporulatnak is örvendhetünk. Chuij, Állatkertünk 24 éves tekintélyes hímje immár hat orangutángyerek apukája.