Adománygyűjtés Etikus Adománygyűjtő Szervezetek javára
2020-04-07
Büszkék vagyunk arra, hogy az Állatkerti Alapítvány is az Etikus Adománygyűjtő Szervezetek közé tartozik. Közösségünk sajtóközleményben számolt be a tagszervezetek munkájáról a koronavírus járvány idején.
A koronavírus járvány időszakában nehezebb körülmények között, mégis fokozott erőfeszítéssel végzik munkájukat az Etikus Adománygyűjtő Szervezetek, melyhez most támogatókat keresnek. A járvány az élet szinte minden területét érinti, a mostani időszakban különösen fontos az egészségügyben, szociális területeken illetve az oktatással foglalkozó szervezetek munkája.
Az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének jelenleg 39 tagja van, akik az Etikai Kódexnek megfelelően kezelik a hozzájuk beérkező adományokat és tevékenységüket átláthatóan kommunikálják. A tagok „Etikus Adománygyűjtő Szervezet” logót használhatnak, mellyel erősíthetik meglévő és potenciális támogatóik bizalmát.
Néhány példa, hogy mivel foglalkoznak az érintett szervezetek járvány ideje alatt, akik munkájukhoz most a szokásosnál is több támogatót keresnek:
A Skool digitális oktatásban, tudásátadásban szerzett tapasztalata jelen válsághelyzetben még értékesebbé vált. Támogatásukkal lehetővé válik, hogy ezt a tudást online, mindenki számára ingyenesen elérhetővé tegyék, így segítve a gyerekeket, oktatókat és szülőket is.
Az Igazgyöngy Alapítvány az ország egyik legszegényebb kistérségében segíti több mint 600 tanulóját és családjaikat az online oktatás kialakításában, emellett folyamatosan edukálják, tájékoztatják, valamint fertőtlenítőszerekből, higiéniai termékekből és élelmiszerekből álló csomagokkal támogatják a kapcsolatrendszerükbe tartozó családokat.
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítványhoz nap mint nap rengeteg kérdés érkezik a karanténra, kapcsolattartásra, egészségügyi vészhelyzetre, online oktatásra vonatkozóan. Az Alapítvány elindította a Hintalovon Segélyvonal szolgáltatást, amely egy olyan élő chates tanácsadás, ahol ingyenesen és anonim módon lehet gyermekjogi tanácsokat kérni.
A Jézus Társasága Alapítvány a Jezsuita Roma Szakkollégium tizennégy diákját próbálja segíteni, akik jelenleg mostoha körülmények között küzdenek a mindennapjaikért, mivel számukra otthon szinte lehetetlen megteremteni a hatékony távtanulás feltételeit.
A Bethesda Kórház Alapítvány a kórház munkáját befolyásoló legfőbb kihívásokban próbál segíteni. Ezek a védőeszközök megfelelő mennyiségben és minőségben való rendelkezésre állása, az infektológiai esetek, azok kivizsgálásának és ellátásának várható nagyobb számú előfordulása, a folyamatos és alapos fertőtlenítés, illetve a munkatársak mobilitásának a biztosítása.
A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület otthoni hospice ellátó tagszervezeteire jelen veszélyhelyzetben nagyobb nyomás terhelődik. Ahhoz, hogy a továbbiakban is biztonságos otthoni betegellátást tudjanak nyújtani betegeink, családtagjaink számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű, minőségű védőeszközök beszerzése (védőmaszk, gumikesztyű, kézfertőtlenítő).
A Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány által működtetett budapesti és miskolci Ronald Házak a járványhelyzetben is üzemelnek. Új betegeket azonban nem fogadnak, ezzel is védve azokat a jelenleg is a házakban lakó gyermekeket és családokat, akiknek most is folyamatos kórházi kezelésre van szükségük.
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület a jelenleg is folyamatosan ment és oszt élelmiszert, minden erővel azon dolgoznak, hogy az általuk ellátott 300.000 nélkülöző élelmezése továbbra is megoldott legyen. A rászorulók helyzete most talán még kilátástalanabb mint korábban, számukra nagyon sokszor az élelmiszerosztás jelenti a túlélést.
Az SOS Gyermekfalvak támogatása abban segít, hogy a gyerekek otthoni ellátását a veszélyhelyzet ideje alatt biztosítani tudják. Az SOS nevelőszülők olykor 4-6 gyermeket nevelnek és a jelen helyeztben minden egyes nap otthon kell megoldani, hogy meleg étel kerüljön az asztalra!
Az "ÚJ VILÁG" Alapítvány által támogatott idősek, hátrányos helyzetű családok a járvány miatt most még kiszolgáltatottabbá váltak. Egy 10 000 Ft-os gyorssegély csomag (fertőtlenítő, tartós élelmiszer, gyümölcsök, pelenkák, stb.) támogatásával egy család mindennapjait lehet megsegíteni.
Az Autistic Art Alapítvány által támogatott, 11 autista lakóotthon helyzete a járvány miatt most még kiszolgáltatottabbá vált. Egy 5 ezer Ft-os gyorssegély csomag támogatásával egy fiatal autista egy hónapra való szükségleteit tudják biztosítani.
A Civil Kollégium Alapítvány a mostani válsághelyzetben az általuk képzett és egykor vagy aktuálisan támogatott közösségszervezőink és munkatársaink segítségével szegregátumokban élő, nehéz sorsú családoknak igyekszik tartós élelmiszert juttatni, illetve a gyerekek számára digitális oktatási eszközöket elérhetővé tenni.
Az UNICEF Magyarország számos intézménnyel, bentlakásos gyermekotthonokkal, anyaotthonokkal, gyermekkórházakkal, kórházi gyermekosztályokkal, köznevelési intézményekkel vette fel a kapcsolatot az egész országban, hogy megtudja, miben szenvednek hiányt. Az összeállított igénylista alapján elsősorban védőfelszerelésre, számítástechnikai eszközökre, vitaminokra, élelmiszerre, játékokra, tisztítószerekre van szükségük az intézményeknek.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a rendkívüli jogrendre való tekintettel megerősítette ingyenes jogsegélyszolgálatát. Folyamatosan frissülő oldalukon a járványügyi helyzettel kapcsolatban felmerülő különféle jogi tudnivalókat gyűjtötték össze.
Az Amnesty #EgyLépésselKözelebb kampánya a nemek közötti bérszakadék megszüntetéséért dolgozik, a koronavírus viszont új kihívások elé állít mindannyiunkat. A járvány társadalmi és gazdasági hatása a nőket érintheti súlyosabban. Az Amnesty a koronavírusról és az emberi jogok kapcsolatáról egy e-learning anyagot is kifejlesztett.
A Transparency International Magyarország a koronavírus-járvány idején különös figyelemmel követi nyomon a veszélyhelyzet alatti jogalkotást, a járványügyi helyzet által szükségessé vált közbeszerzéseket, és biztosítja, hogy a megválasztott képviselők a különleges helyzetben se élhessenek vissza a rájuk ruházott hatalommal. Rendszeres állásfoglalásaikkal, jogalkotási javaslataikkal igyekeznek informálni mind a közvéleményt, mind a döntéshozókat.
A Habitat for Humanity arra hívja fel a figyelmet, hogy a most kialakult helyzet minden eddiginél jobban rámutat, mennyire fontos, hogy mindenkinek méltó lakhatást biztosítsunk. Az otthonmaradás rengeteg ember számára nem olyan egyszerű, mint ahogy elsőre hangzik. A lakhatási szegénység ellen való küzdelem ezért még fontosabb, mint bármikor.
A Greenpeace a koronavírus idején lehetőségeihez képest mindent megtesz azért, hogy lassítsa, gátolja a vírus terjedését - ezzel is életeket mentsen. Emellett azon dolgoznak, hogy a válságkezelő gazdasági mentőcsomagokkal úgy állítsuk talpra a társadalmunkat és a gazdaságunkat, hogy egyúttal véget vetünk a klíma- és ökológiai válságnak is.
A Bátor Tábor digitális turnusokkal várja a családokat. Az alapítvány 19 éve szervez élményterápiás programokat daganatos és más súlyos megbetegedéssel élő gyerekeknek és családjaiknak. A kialakult helyzet miatt közelgő táboraikat le kellett mondaniuk, így most azon dolgoznak, hogy egy online tábor keretén belül juttassák el a játék gyógyító erejét.
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány válsághelyzetben is „nyitva van”: stratégiai partnereiknek rendkívüli támogatást biztosítanak, online csatornáikon pedig várják a csatlakozni- és együttműködni vágyókat, nyilvános kampányaik nyomán pedig szakmai és anyagi támogatást nyújtanak közösségi kezdeményezéseknek - vészhelyzetben és azon túl is.
A Messzehangzó Tehetségek Alapítványnál azért dolgoznak, hogy a nehezedő körülmények között is esély közvetítsenek a tudás megszerzésére. Ösztöndíj-programuk támogatásával a természettudományok és a művészetek területén tehetséges fiatalok jövőjét lehet segíteni.
Az Állatkerti Alapítvány azért dolgozik, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert a bezárt kapuk ellenére is élényt szerezhessen a korábbi és leendő látogatóknak a „Virtuális állatkert” megjelentetésével a közösségi médiában. Adománygyűjtéssel segítenek az állatkert lakóinak is, hiszen most minden támogatásra szükség van.
A NIOK Alapítvány azzal próbálja meg segíteni a civil szektort, hogy egy külön felületet hozott létre az adjukössze.hu közösségi adománygyűjtő portálon, ahol kizárólag a koronavírussal kapcsolatos ügyek kapnak helyett.
A Civil Iránytű Alapítvány a Jóügyekért.hu üzemeltetőjeként a portál szolgáltatásaival próbálja meg segíteni a koronavírus járvány időszakában történő adománygyűjtéseket. A #jougyekertotthonrol kampányának keretei között otthoni vállalásokat lehet tenni, és ezek révén adományokat gyűjteni egy kiválasztott civil szervezet javára.
A Hangya közösség Alapítvány arra hívja fel a figyelmet, hogy a kutyaotthonokat is váratlanul érte a jelenleg kialakult helyzet. Jelenleg az állatok élelmezése is nehezen megoldott, nem rendelkeznek több heti tartalékkal sem. A menhelyek már egyszer megmentett lakói csak ránk számíthatnak.
A Vigyél Haza Alapítvány az idős, elárvult és gyógyításra szoruló kutyák helyzetén segít. Bár jelen helyzetben az örökbeadás és az ideiglenes befogadás szünetel, továbbra is gondoskodniuk kell a gondozásukban lévő állatok orvosi ellátásáról, élelmezéséről, elhelyezéséről. Ezért most „virtuális örökbefogadással” kérik az állatbarátok segítségét.
Az Etikus Adománygyűjtő Szervezetek teljes listája elérhető a www.atlathatosag.eu oldalon. A szervezetek köszönettel fogadnak minden adományt és kérik, hogy gondoljanak rájuk a közelgő SZJA 1%-os rendelkezések idején is.