15 éves az első Budapesten született pingvin gyerek!

2009-11-09

A budapesti pávaszemes pigvin-csapat szülinapot ünnepelt! Félix, az első Budapesten született pingvingyerek november 5-én töltötte be 15.életévét. Félix neve szerencsést, boldogat jelent.

 

1994. november 5-én kelt ki az első budapesti pingvingyerek, Félix. Szülei nevelték nagyon tisztességesen a zord időjárás ellenére. A pápaszemes pingvinek Dél-Afrika partmenti szigetein honosak, így a budapesti tél nagy próba elé állította őket.

Félix sajnos korán elvesztette anyukáját, így az ápolóknak ki kellett találniuk, hogy maradhat életben a 3,5 hónaposan félárván maradt kölyök pingvin. Az Állatkert lelkes és kitartó ápolói kezdtek besegíteni az egyedül maradt szülőnek az etetésbe. Szerencsére Félix is partner volt az együttműködésben. Félix nagyon toleráns, értelmes madár mind a mai napig. Jó tulajdonságait tovább örökítette gyerekeibe, Csepkébe és Hümikébe, akik a csapat legszebb madarai. Kis szerencsével még legalább ugyanennyi élet áll Félix előtt, akinek még sok boldog szülinapot kívánunk!

A pápaszemes pingvin magyar nevét a szemei felett látható csupasz rózsaszín bőrfelületről kapta. Ennek szerepe az állat testhőmérsékletének egyensúlyban tartása: amikor megemelkedik a hőmérséklet, több vér jut ide (a felület ettől még élénkebb színt kap), ami lehűlhet.

A pápaszemes pingvin áramvonalas testével, úszóhártyás lábaival és úszókká fejlődött szárnyaival gyors manőverekre képes. A monogám pingvinek az egész évben szaporodóképesek, de többnyire a november-május közti időszakban kerül sor a párzásra. A kövek közti költőüregbe rakott két-három tojás 38–42 nap múltán kel ki.

A 20. század elejéhez képest a pápaszemes pingvinek összállománya az akkori 10%-ára esett vissza. Pusztulásának oka elsősorban ízletes tojásainak tömeges gyűjtése volt, illetve az, hogy a nagy mennyiségben keletkező guano megszerzése érdekében az emberek zaklatták a telepeiket. Jelenleg az olajszennyezés és az ipari méretű halászat fenyegeti Afrika egyetlen pingvinfaját, amely a CITES II. függelékében szerepel, a Természetvédelmi Világszövetség pedig sebezhetőnek minősíti.

Jelenleg 27 kolóniában kb. 56 000 szülőpárról, és összesen mintegy 179 000 példányról tudunk, köszönhetően annak, hogy az utóbbi évtizedben lassú növekedés indult meg az állomány látszámában.

 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink