Tüske
Rövidcsőrű hangyászsün
- Faj: Rövidcsőrű hangyászsün
- Ivar: nőstény
A hangyászsünök a tojásrakó emlősök közé tartoznak, ahová a kacsacsőrű emlős is. Testfelépítésükben és élettani sajátosságaikban számos ősi tulajdonság jellemzi őket, ilyen maga a tojásrakás, az emésztő, kiválasztó és szaporító szervek közös kijáratául szolgáló kloáka, az ősi felépítésű csontos váz és az, hogy valódi emlők helyett a tejmirigyek közvetlenül a bőr felszínére nyílnak. Mégsem nevezhető primitív állatnak, sőt, a hangya és termeszevéshez való alkalmazkodása igen fejlettnek számít.
A hangyászsünök hátát hegyes tüskék borítják, amelyek kiváló védelmet jelentenek a ragadozókkal szemben. Pihenéskor, vagy ha veszély fenyegeti, vagy teljesen elássa magát, vagy csak félig, úgy, hogy a tüskés háta látszik csak ki.
Az első európai, aki a hangyászsünökről beszámolt, egy William Bligh nevû hajóskapitány volt. Bligh arról híres, hogy amikor a Bounty nevû hajó kapitánya volt, a legénység egy része fellázadt ellene. Néhány társával egy csónakba tették ki, de még így is el tudott hajózni a legközelebbi európai gyarmatig, amely több mint hatezer kilométerre volt.
Testméretek:
testhossz: 30-45 cm
orrhossz: 7,5 cm
Tömeg: 2,5-5 kg
Táplálkozás: hangyák, termeszek
Társas viszonyok: magányosan él
Vemhességi idő: 10 nap
Utódok száma: 1-2
Élettartam: 40-50 év
Veszélyeztetettség: kevéssé fenyegetett
Elterjedés: Ausztrália, Indonézia