A gyöngybagoly (Tyto alba) az Antarktisz kivételével valamennyi földrészen megtalálható, Magyarországon is rendszeresen fészkel. Tápláléka szinte kizárólag apró gerincesekből, nagyobbrészt rágcsálókból, cickányokból, kisebb madarakból, esetenként denevérekből, sőt néha kétéletűekből, hüllőkből áll. Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi eszmei értéke 100.000 forint.
Magyarországon fő költési időszaka márciustól októberig terjed, a költéskezdet a zsákmányállatok egyedsűrűségétől és az időjárási viszonyoktól függ.
A faj egész európai költőterületén fogyatkozóban van.
A gyöngybagoly kevesebb szárnycsapással, lassan és halkan repül. Ugyanakkor a szárnyakon elhelyezkedő tollak végei aerodinamikailag jól kidolgozottak, amely csökkenti a hanghatással járó turbulenciát. A tollak selymes felülete is hozzájárul ahhoz, hogy kevesebb hangot bocsássanak ki, amikor egymáshoz dörzsölődnek mozgás közben. A csendes repülést elősegíti továbbá az, hogy a gyöngybaglyok rendelkeznek az egyik legsűrűbb tollazattal a hasonló testfelépítésű madarak közt, ami elnyeli a repülés közben kiváltott hanghatásokat
Több alfaja is van.
Testhossz: 33-39 cm
Szárnyfesztávolság: 80-95 cm
Tömeg: 300-550 gr
Táplálkozás: ragadozó
Fészekalj: 5-7 tojás
Költési idő: 27-34 nap
Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.