A közönséges rókakuzu Ausztrália és Tasmania szinte összes erdős területén megtelálható. Elsősorban Kelet- és Közép-Ausztráliában elterjedt, északon más fajok visszaszorították.
Új-Zélandra betelepítették, ahol nagymértékben elszaporodott és a fiatal fák megrágásával komoly károkat okoz. Emiatt a szigetországban bármikor vadászható faj.
Az állat fej-törzs-hossza 35-55 centiméter, farokhossza 25-40 centiméter. A nőstény testtömege 1500-3500 gramm, a hím testtömege legfeljebb 4500 gramm. Bundája vastag és gyapjas, sokféle színű és árnyalatú lehet. A prémkereskedelem keresett árucikke. Kapaszkodásra is alkalmas hosszú, bozontos farka fáramászás közben az ötödik végtag szerepét tölti be. Farka vége csupasz, s ez tovább növeli fogásának biztonságát. Mancsának belső felülete állandóan nyirkos, ezért biztos a fogása. Karmokban végződő ujjaival meg tudja fogni a táplálékot. Hátsó lábának mancsai is hasonló felépítésűek. A közönséges rókakuzu táplálékkeresés közben mindenekelőtt szaglására és tapintására hagyatkozik, de a hallása is jó.
Az állat éjjel aktív és magányos falakó. Tápláléka levelek, virágok, gyümölcsök, rovarok, tojások és fiókák.