A kúszóerszényesek közé tartozó faj. Trópusi esőerdőkben él, a partközeltől egészen 2700 méteres magasságig. Bár a fákra is felmászik, más kuszkuszokkal összehasonlítva igen sok időt tölt a talajszinten. Föld alatti üregekbe, hasadékokba is befészkelheti magát. A fejletlen újszülött az erszényben fejlődik tovább, ahonnan 140 nap után kezd kijárni, de végleg csak hetek múlva hagyja el.
A kuszkusz teste a fákon való kapaszkodáshoz alkalmazkodott. Mancsain éppúgy öt ujj van, mint az emberén, de nemcsak a hüvelyk–, hanem a mutatóujját is szembe tudja fordítani a többivel. Kapaszkodó farkának hátulsó kétharmada csupasz, illetve rücskös bőr fedi, hogy még jobb fogást találjon a fák ágain. Ha kíváncsi vagy agresszív, két lábra is képes állni.
Mint minden erszényes, a kuszkusz utódai is igen fejletlen állapotban jönnek a világra. Az erszényesek többsége ugyanis nem rendelkezik fejlett méhlepénnyel, ezért a vemhesség csak pár hétig tarthat. Ez az idő pedig csak egy embriószerű újszülött kifejlődésére elegendő.
Testméretek: testhossz: 31–44 cm,
farokhossz: 30–45 cm
Tömeg: 4,5–5 kg
Táplálkozás: gyümölcsök, levelek
Társas viszonyok: magányosan él
Vemhességi idõ: 20 nap
Utódok száma: 1
Élettartam: 11 év
Veszélyeztetettség: nem ismert