Kensai
Aranyhasú mangábe
- Faj: Aranyhasú mangábe
- Ivar: Nőstény
- Születési dátum: 2009. 11. 14.
A természettudósok körében vitatott helyzetű faj. Korábban a fejkötős mangábé egyik alfajaként tartották számon, de mára egyre elterjedtebb az a vélemény, miszerint önálló fajról van szó. Az sem ismert, hogy milyen mértékben veszélyeztetett. Élőhelyén viszont biztosan folyamatosan csökken az állománya. Budapesten remekül szaporodik, mi több, a faj egyik legnagyobb és legszaporább állatkerti csoportja él nálunk. A mangábék a természetben és az állatkertekben is csoportosan élnek. Amíg azonban a természetben több kifejlett hím is a csoport tagja lehet, az állatkertekben – így nálunk is –a hordában csupán egyetlen, a nőstényeknél jóval nagyobba növő hím kap helyet.
A Fővárosi Állat- és Növénykert évtizedek óta foglalkozik aranyhasú mangábék tartásával, bemutatásával, szaporításával, méghozzá igen sikeresen. Ennek nyomán a világ legnagyobb és legjobban szaporodó állatkerti aranyhasú mangábé csapata hagyományosan a budapesti csapat. Az itt született és felnövekedett utódok Európa számos más állatkertjébe is eljutottak.
Az aranyhasú mangábék egyébként nagyon szórakoztató állatok, érdemes elidőzni ketrecük előtt. A csapatban mindig történik valami, egyszer kergetőznek, marakodnak, máskor békülékenyen kurkásszák egymást.
Bundájuk barnás színű, jellegzetességük aranyszínű hasuk, amelyről nevüket is kapták. Termetük 40-60 centiméter, a hímek testtömege elérheti a 13 kilogrammot. Hosszú farkát a földön tartózkódó állat függőlegesen, zászlószerűen felmereszti, a faágakon viszont kapaszkodóként használja. Egyébként is különösen ügyes állatnak tartják ezeket a középtermetű majmokat gondozóik: a mangábék rendre végig-vizslatják a bemutató helyüket, fürge kezükkel végigtapogatják a falak egyenletlenségeit, kicsavarják a csavarokat, meglazítják a kötéseket, - állandóan oda kell rájuk figyelni! A cerkófmajom-félék családjába tartozó faj eredetileg Nyugat-Afrikában őshonos, de természetes életmódjáról, illetve vadonbeli egyedszámáról igen keveset tudnak a zoológusok. Az viszont bizonyos, hogy az aranyhasú mangábék egyedszáma folyamatosan csökkent természetes élőhelyükön.
Testméretek:
Testhossz: 38–88 cm
Farokhossz: 43–76 cm
Tömeg: 3–20 kg
Táplálkozás: mindenevő
Társas viszonyok: csoportban él
Vemhességi idő: 164–175 nap
Utódok száma: 1
Élettartam: 20 év
Veszélyeztetettség: ismeretlen
Elterjedés: Afrika