Janó
Ázsiai vadkutya
- Faj: Ázsiai vadkutya
- Ivar: Hím
- Születési dátum: 2016.
- A Fővárosi Állat- és Növénykertbe érkezett: 2018.09.26
Számos alfaja közt jelentõs különbségeket találunk. A legnagyobbak a Himalájában élõ példányok (C. a. alpinus), ezek akár 4000 méteres magasságig felhatolnak, színük sárgásfakó, hasaljukon a szőr felettébb dús. A legkisebb Szumátrán és Jáván élő alfaj (C. a. sumatrensis). Bár a legtöbb alfaj szőre viszonylag rövid, az Altájban egy hosszú szőrû változat is él.
Olykor, ha több szukának is vannak kicsinyei, a falka közösen neveli, eteti őket. A kölykök nem kísérik el szüleiket vadászatra, ilyenkor „óvó néniként” egy-két nőstény vigyáz rájuk. Jellegzetes vöröses szőre megkülönbözteti a többi kutyaféle ragadozótól.
A kutyafélék egyik ősi oldalágát lépezik, amely az afrikai hiénakutyával (Lycaon pictus) egyidõben válhatott el a többi kutyafélétől. Kipling a „Dzsungel könyve” című regényében részben saját indiai élményeit, dolgozta fel. Igen jól megfigyelte a „Dekkáni dól” életét. Megemlítette, hogy ügyes, kitartó vadászok, akár a tigristől is képesek elragadni a zsákmányát, de ha nincs más, beérik a rágcsálókkal, gyíkokkal is.
Testméretek: testhossz: 0,9-1,1 m,
marmagasság: 45-50 cm
Tömeg: 25 kg
Táplálkozás: ragadozó
Társas viszonyok: csapatban él
Vemhességi idő: 60-62 nap
Utódok száma: 3-4
Élettartam: 10 év
Veszélyeztetettség: veszélyeztetett
Elterjedés: Délkelet-Ázsia