Az ázsiai avagy indiai oroszlánok a legritkább nagymacskák közé tartoznak. A Fővárosi Állat- és Növénykert 2010 óta foglalkozik velük, s az azóta eltelt évek során összesen hét kis indiai oroszlán cseperedett fel az Állatkertben.
Az indiai oroszlánok eredetileg a mai Görögországtól India északi részéig terjedő hatalmas területen szinte mindenütt előfordultak, éppen ezért ázsiai, illetve perzsa oroszlánoknak is nevezték őket. 1949-re azonban mindössze 100 példány maradt fent az észak-nyugat indiai Gudzsarát Államban található Gir Forest Nemzeti Parkban. Mára a védelem és az állatkerti tenyészprogramok hatására – és az orvvadászok ellenére – mintegy 700 főre tehető vadonbeli állományuk.
Az ázsiai oroszlán némileg kisebb afrikai rokonánál. A hímek sörénye általában vöröses, de némelyik hímé fekete színű is lehet. Farokbojtjuk nagyobb, mint az afrikai oroszlánoké. Felnőtt állatoknál a legszembetűnőbb különbség a hosszanti köldökig húzódó bőrredő, ami az ázsiai oroszlánokon fordul elő. Az újszülöttek bundája sötét foltos, azonban hamar kivilágosodik.
Mint minden oroszlán, az ázsiai oroszlán is társas, territoriális és családi közösségben él. A fiatal hímeknek kétéves korukban menniük kell, míg a nőstények egész életükben a családdal maradnak. A hímek néhány éves barangolás után átveszik az uralmat egy család fölött, ahol 2–3 évig maradnak. Általában csak a nőstények vadásznak, általában éjszaka.
Testhossz: 1,3-1,9 m
Marmagaság: 90-120 cm
Tömeg: 110-190 kg
Táplálkozás: ragadozó
Társas viszonyok: családban él
Vemhességi idő: 105-112 nap
Utódok száma: 1-4
Élettartam: 18-20 év
Veszélyeztetettség: veszélyeztetett / kihalás szélén