Banya

Kétujjú lajhár

• Faj: Kétujjú lajhár
  • Születési dátum: 1993. 05. 03.
  • A Fővárosi Állat- és Növénykertbe érkezett: 1995. január 20.

Bundájában a szőrszálak között két algafaj él, amelyek a bundának zöldes árnyalatot, a lomberdőben kitűnő álcaszínt adnak. Szárazabb időben az algák besárgulnak; ha nedvesebb az időjárás, akkor kékeszöldre váltanak, így az évszakokhoz is alkalmazkodik.

Kétujjú lajhár
Choloepus didactylus
Two–toed sloth
Zweifinger–Faultier

A lajhárokat a lassúság és a lustaság szimbólumaiként tartják számon. Valójában nem lusták:lassúságuk egyrészt az álcázást szolgálja, másrészt pedig annak következménye,
hogy fõleg rostos levelekből álló táplálékuk energiatartalma igen kicsiny.

Magányosan, illetve a nőstények az utódnevelés időszakában a kölyökkel együtt élnek. Egy–egy fán néha több állat is tanyát verhet.

A lajhárok szinte egész életüket ágakon függeszkedve töltik, ezért a lombkoronában kell keresni őket. Mászás közben akár 7 cm-esre is megnövő nagy karmaikon függeszkednek, pihenéskor ágvillákban keresnek támasztékot a hátuk alá. Néha a talajszintre is lemerészkednek, és szükség esetén úszni is tudnak.

Állatkertünkben a lajhárok rendszeresen szaporodnak, de sokszor nagyon nehéz megfigyelni a kölyköket. Ennek az az oka, hogy a születésükkor még csak 350–450 grammos utód akár hat hónapon át is az anyja szőrébe csimpaszkodva fejlõdik, ezért a kicsit alig lehet látni.

Testméretek: testhossz: 54–74 cm
farokhossz: 0 cm