Mentett berbermajmok az Állatkertben

2008-06-21

Tizenhárom berbermajmot fogadott be a Fővárosi Állat- és Növénykert. Az állatok egy holland alapítványtól kerültek Budapestre. Eredetileg magánszemélyektől kobozták el őket, de akadnak a csapatban olyan állatok is, amelyeket francia vagy belga városok közterületein csíptek nyakon.

Május eleje óta tizenhárom berbermajom él a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A ritka főemlősök, amelyek világszerte alig harminc állatkertben kerülnek bemutatásra a makákók rokonsági körébe tartoznak: magótnak is nevezik őket. Jóllehet ennek a fajnak Észak-Afrika az őshazája, egykor Európában is nagy területen előfordultak. Ma már csak az Ibériai-félsziget déli csücskén, a Gibraltári-sziklán fordulnak elő vadon. A hozzávetőleg 250 állatból álló gibraltári állomány eredete vitatott: némelyek az egykor élt európai állomány „utolsó mohikánjainak” gondolják őket, mások inkább úgy tartják, hogy a római korban Afrikából telepítették őket Gibraltárra.

A nyolc nőstényből és öt hímből álló csapat a hollandiai székhelyű AAP főemlősmentő alapítványtól érkezett Budapestre. Az állatok mindegyike mentett, kobzott majom: többségüket éveken át magánszemélyek tartották illegálisan, méltatlan körülmények között, míg a hatóságok el nem kobozták az állatokat. Emellett akadnak olyan egyedek is, amelyeket egyszerűen csak találtak: egy Párizs közeli erdőben, Brüsszel egyik parkjában és más hasonló helyeken.
Jóllehet a berbermajmok az állatkertekben ritkaságnak számítanak, mentett állatok tartására kevesen vállalkoznak. Az ilyen állatokból ugyanis rendkívül nehéz igazi társas csoportot létrehozni. A Fővárosi Állat- és Növénykert – természetvédelmi, állatvédelmi tevékenységének részeként – mégis vállalkozott arra a feladatra, hogy befogadja ezeket az állatokat. A tizenhárom berbermajom egyelőre a nemrégiben felújított Nagyszikla egyik belső állattartó terébe került, ahonnan alkalmanként a szikla oldalában lévő kifutóra is kiengedik őket. Emiatt tehát a közönség nem is láthatja az állatokat folyamatosan. Az állatkerti szakemberek ezért nem is ezt a helyet szánják a mentett majmok végleges lakhelyének. Egy mentett állatokból álló berbermajom csoportnak ugyanis – az eltérő társas viszonyok miatt – némileg eltérő.
A berber makákók is várják nevelőszülőiket, kérjük támogassák őket az örökbefogadással.

Még több kép a galériában!