Megérkezett az új tigrislány!

2010-11-08

Új párt kapott Norbi, a Fővárosi Állat- és Növénykert hím szibériai tigrise a múlt hét szerdán érkezett Niva személyében. A négyéves nőstény a hollandiai Rhenen állatkertjéről került a magyar fővárosba. Nadia, a korábban Budapesten élt nőstény a Skopjei Állatkert lakója lett.

 

Új lakója van a Fővárosi Állat- és Növénykert tigriskifutójának. A Niva nevű, 2006. augusztus 3-án született nőstény szibériai tigrist a hollandiai Rhenen állatkertjéből szállították Budapestre. Szülőhelyén eredetileg a Diane nevet kapta, ám a budapesti gondozók – a tigrisek elnevezésének budapesti hagyományaihoz igazodva – Nivának keresztelték át.

Az új tigris érkezésének előzménye, hogy az Állatkertben 2004 óta élő tigrispárnak eddig nem született utódja. A két állaton korábban elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy ennek oka a nőstény szaporító szervrendszerében kimutatható elváltozás, amely ugyan az állatot magát nem veszélyezteti, de kizárja, hogy utódai legyenek. A vizsgálat eredménye nyomán az állatkerti szakemberek – a tigrisek európai tenyészprogramát irányító koordinátorral egyeztetve – a nőstény állat cseréjéről döntöttek. Az eddig Budapesten élő, nyolcéves Nadiát a Skopjei Állatkertbe helyezték ki (tehát továbbra is a budapesti zoo tulajdonában marad), s az így megüresedett helyre érkezett szerdán délután a Niva nevű állat.

Első lépésként a belső, elkülönített férőhelyet vehette birtokba, mostanra azonban a gondozók kinyitották a kifutóra nyíló ajtót is. Ez azt jelenti, hogy Niva – ha épp kedve tartja – már a kifutóba is kimehet, és így már a nagyközönség is láthatja. Jövendőbelije, a Norbi nevű hétéves hím egyelőre a kifutó másik, elrekesztett felében tartózkodhat, így a két állat csak az elválasztó rácson keresztül ismerkedhet egymással. A szakemberek természetesen figyelik az állatok viselkedését, és annak alapján határoznak majd az összeengedés időpontjáról.

Az állatkerti tigriscsalád egyébként igen népszerű, többen jelképesen örökbe is fogadták a csíkos nagymacskákat. Az Állatkerti Alapítványánál már Nivát is örökbe lehet fogadni.

A szibériai tigriseket (Panthera tigris altaica) amuri tigriseknek is szokták nevezni. Természetes elterjedési területük eredetileg Kelet-Szibéria, Korea és Mandzsúria volt, manapság azonban csak az Amur és az Usszuri folyók vidékén élnek vad állományaik. Ez a terület közigazgatásilag nagyrészt Oroszország úgynevezett Tengermelléki határterületéhez (Приморский край, Primorszki kraj) tartozik, amelynek egyébként éppen a szibériai tigris a címerállata. A szibériai tigrisek megritkulása a rájuk, illetve főbb táplálékállataikra, a szarvasokra és vaddisznókra irányuló vadászat, valamint a természetes élőhelyek pusztulásának következménye.

A csíkos nagymacskák legfontosabb élőhelyei szerencsére ma már természetvédelmi oltalom alatt állnak, és a kormányzat sokat tesz a megmaradt állomány védelme érdekében. Ennek ellenére a szibériai tigrisek jelenleg is kritikusan veszélyeztetettnek számítanak. Vadon élő állományukat Oroszországban mintegy négyszáz egyedre becsülik, és egyes vélekedések szerint a határvidék Kínához, illetve Észak-Koreához tartozó oldalán is élhet még egy-két tucat állat.

A vadonbeli állomány védelme mellett fontos, hogy az állatkertekben élő szibériai tigrisek száma is növekedjen, és az állomány alkalmas legyen arra, hogy abból akár a vadonban is visszatelepíthessenek állatokat. E célok elérése érdekében, valamint azért, hogy a tigrisek állatkerti szaporításánál elkerüljék a rokontenyésztést és az eredeti genetikai sokféleség csökkenését, az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) tenyészprogramot tart fenn a szibériai tigrisekkel, és más tigrisalfajokkal kapcsolatos tenyésztő munka összehangolása céljából. Ennek a tenyészprogramnak a keretében került sor a mostani cserére is. A világ állatkertjeiben összesen 470 szibériai tigris él, így az állatkerti állomány nagysága nagyságrendileg azonos a vadonbeli egyedszámmal, illetve egy kissé meg is haladja azt. Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége egyébként nemcsak az állatkerti tigrisállomány tervszerű szaporításával segíti a tigrisek védelmét. A szövetség által szervezett, 2002-től 2004-ig tartó tigrisvédelmi kampány keretében összesen 750.000 eurót (mai középárfolyamon számítva mintegy 206 millió forintot) gyűjtöttek össze a szabad természetben futó tigrisvédelmi programok támogatására. Ezt az összeget a kampányban résztvevő 130 állatkert látogatói (köztük a budapesti kerté is) adták össze. A támogatást például a terepen tevékenykedő, a vadorzókkal szinte naponta tűzharcot folytató vadőrök felszerelésére, és más, a vadonbeli tigrisek védelmének hatékonyságát közvetlenül érintő kiadásokra fordították.



Add a Facebook-hozAdd az iWiW-hezAdd a Twitter-hezOszd meg a Citromail-lel!Add a Google Reader-hez


Megosztás







 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink