Krokodilbébik a Pálmaházban

2011-05-30

Öt aprócska krokodilbébi látható a Pálmaház egyik oldalszárnyában kialakított „krokodil oviban”. Az állatok alig több, mint egy hetesek, az anya és az apa (Panni és Öcsi) a tavon lévő Krokodilházban láthatóak

 

A nílusi krokodil nőstényünk összesen hat tojást rakott, ezek közül ötből kelt ki krokodilbébi az előző héten. Az aprócska, tenyérnyi méretű állatoknak a Pálmaházban alakítottunk ki egy óvodaként szolgáló akva-terráriumot. A kis krokodilok elég félénkek, hiszen ebben az életkorban a természetben igen sok állat szeretné őket csámcsogva elfogyasztani. Ilyen veszély persze az állatkerti krokodilocskákat nem fenyegeti, de ők ezt nem bízzák a véletlenre. Éppen ezért általában a kövek közé, illetve a vízinövények alá bújnak el, és onnan lesnek ki az őket szemlélő látogatókra.

Állatkertünkben több mint húsz éven át nélkülözni kellett a rendszeres krokodil szaporulatot. Ennek egyszerű oka az volt, hogy Öcsi, a több mint negyvenéves hím krokodil hosszú éveken át magányosan élt a Pálmaház egyik oldalszárnyában. Az 1934-ben lebontott, de a régi – 1912-es– tervek alapján 2006 őszére újra felépített Krokodilház megnyitásakor Öcsi nemcsak tágasabb helyet, hanem egy nálánál fiatalabb párt is kapott. A Bécsből érkezett nőstényt Panninak neveztük el. Panni és Öcsi frigyéből először két éve jöttek világra kis krokodilok, így a mostani már a második fészekaljnak számít ettől a tenyészpártól.

A nílusi krokodil (Crocodylus niloticus) nemcsak a Nílusban, hanem Afrikának a Szaharától délre eső területein szinte mindenütt előfordul, ahol megfelelő folyókat vagy állóvizeket talál. A párzás után két hónappal a nőstények a parti fövenybe, homokba ássák el tojásaikat, állatkerti körülmények között azonban a tojások kiköltése legtöbbször mesterséges úton történik. A kis krokodilok három hónap elteltével kelnek ki a tojásból, hosszuk ekkor 30 cm körüli. A kicsiknek már kikeléskor vannak fogaik, így azonnal képesek önállóan táplálkozni. Ennek ellenére az anyaállat rendszerint egy évnél is tovább velük marad, elsősorban azért, hogy más ragadozókkal szemben megvédelmezze a kis méretük miatt egyébként meglehetősen védtelen apróságokat.

Megosztom

 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink