Gyógyulj meg, Zitta!

2009-09-05

Különleges eljárással kezelik Zitta, a nőstény ázsiai elefánt lábát. A talpon kialakult fekély gyógyításához egy magyar fejlesztésű, Sensolite néven szabadalmaztatott orvostechnikai eszközt használnak fel az állatorvosok.

 

Polárosfény-terápiával kezelik az állatorvosok Zittát, a termetes elefánthölgyet. Az 1996 óta Budapesten élő elefánttehén mindig is hajlamos volt effajta lábproblémákra. Az elmúlt hetekben az állatorvosok rendszeresen kezelték Zittát a bal mellső láb talpfelületén kialakult sipoly miatt. A gyógyulás érdekében egy újszerű orvostechnikai eszközt is igénybe vesznek.

A Sensolite néven szabadalmaztatott, sejtműködést regeneráló polarizáltfény-terápiás rendszer igazi magyar találmány. Magának a polarizáltfény-terápiának a feltalálása Fenyő Márta fizikus-biofizikus és feltaláló nevéhez fűződik. Az ezen alapuló Evolite, illetve Bioptron gyógylámpa – amely bizonyára nem ismeretlen az orvostudomány, vagy akár a szépségápolás fejlődését nyomon követők körében – szintén Fenyő Márta nevéhez fűződik. A Bioptron alkalmazásának tapasztalatai alapján a közelmúltban került kifejlesztésre a Sensolite fényterápiás berendezés, illetve maga a terápiás rendszer, Klein Péter vezetésével.

A készülék működésének lényege az, hogy a poláros fényt állítja a gyógyítás szolgálatába. A polarizált fény abban tér el a „normál” fénytől, hogy a tér minden irányában rezgő fényhullámok helyett egyetlen, kitűntetett irányban rezgő fényhullámokból áll. Az ilyen fény erősíti az immunitásért, vagyis a szervezet belső védekezéséért felelős sejtek aktivitását, stabilizálja a vörösvértestek falát, valamint fokozza azok oxigénmegkötő képességét.

Bár a Sensolite terápiás rendszert eredetileg humán alkalmazásra fejlesztették ki, és elsősorban ezen a területen is alkalmazzák, a közelmúltban több eredményes állatgyógyászati alkalmazásra is volt példa. Sikerrel alkalmazták például tejelő tehenek tőgygyulladásának kezelésére, sőt a hírneves versenyló, Overdose lábának kezelésére is. Az állatorvosok abban bíznak, hogy Zitta lábának kezelésében is sikeresen alkalmazható ez a megoldás.

A kezelésre naponta egy alkalommal kerítenek sort a szakemberek, valószínűleg még több héten keresztül. Egy-egy ilyen fényterápiás kezelés általában 20 percet vesz igénybe, addig az elefántnak fel kell adnia a lábát, hogy a gyógylámpa fényét az állat talpára lehessen irányítani. Zitta szerencsére elég szófogadó ahhoz, hogy a gondozók kérésére feladja a lábát, és egészen addig a megfelelő helyzetben tartsa, amíg a kezelés be nem fejeződik. Csupán az okoz némi gondot, hogy az elefánt ormányával állandóan „meg szeretné vizsgálni” a berendezést, amit az állatgondozók természetesen nem engedhetnek meg. Ehelyett pár finom falattal igyekeznek lekötni a hatalmas állat figyelmét.

 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink