Ez volt 2011

2012-01-01

Földimalacok: száz év után először. Vombatok: négy évtized után először. Tigriskölykök: tizenkilenc év után először. Egymillió feletti látogatószám, rengeteg állatkölyök, jelentős fejlesztések, eredményes természetvédelmi munka és egy sikeresen megünnepelt 145. születésnap. Állatkertünkben röviden ez a mérlege a 2011-es esztendőnek.

 

A tavalyi év egyik legfontosabb eredménye, hogy intézményünk továbbra is kiérdemelte a közönség érdeklődését. Az egymilliomodik látogatónk érkezését december 16-án pénteken regisztráltuk, sőt még az azóta eltelt napokban is több ezren kerestek fel bennünket. Ezzel az Állatkert Magyarország messze leglátogatottabb kulturális intézménye.

Nem kevésbé fontos eredmény, hogy a most véget érő esztendő során számos olyan érdekes fajjal gyarapodott a kert, amelyeket a nagyközönség már nagyon régóta nem láthatott. Száz év után először mutatunk be újra földimalacokat, a közelmúltban érkezett vombatokkal pedig 1973 óta fennálló hiányt pótoltunk.

A rengeteg kisállat, kölyök és fióka közül kiemelkedik a három kistigris világra jövetele, annál is inkább, mert utoljára 19 éve voltak kistigrisek Budapesten. De a tigriseken kívül számos más faj is eredményesen szaporodott, többek között az ecsetfarkú patkánykenguru, a Derby-kenguru, a szerecsenmaki, a gyűrűsfarkú maki, az éji majom, a mókusmajom, a rókamanguszta, a szurikáta, a törpe mongúz, a mosómedve, a hucul ló, a nagy mara, az arany aguti, az alpaka, a mangalica sertés, a dámvad (a Margitszigeten),

az indiai antilop, a törpezebu, a vörös kafferbivaly, a sörényes juh, a rózsás flamingó, a borzas és a rózsás gödények, az emu, a batla, a tarvarjú, hét különböző récefaj, a koronásgalamb, a világosszegélyű varangyteknős, a nílusi krokodil, a sövényleguán, az óriás nappali gekkó, több óriáskígyó és mérgeskígyó faj, a barnasávos bambuszcápa, a hólyagos anemóna, és természetesen sok-sok ízeltlábú faj is. Emellett említést érdemel Bongo, a gorillakölyök, illetve Moira és Vilmos, a két kis orangután: ők ugyan még 2010-ben születtek, ám az emberszabású majmok lassú fejlődése miatt ezek az állatok az idei esztendőben is kölyök állatként jelentek meg a nagyközönség előtt.

Fontos állatbeszerzés volt az új nőstény jegesmedve ideutazása: Tania a Schönbrunni Állatkertből érkezett Budapestre.

A fejlesztések közül kiemelkedik az indiai élővilágot bemutató állatház megnyitása, amire július 13-án került sor ünnepélyes keretek között. Fontos fejlesztés a termálvíz alapú fűtési rendszer kiépítésének megkezdése is: az „alapcsőletételre” szeptember 15-én került sor.

A 2011-es év eredményeit, fontos eseményeit még hosszan sorolhatnánk, a nyáresti koncertsorozattól a félezernél is több hazai védett állat megmentéséig, és a mentett állatok sikeres visszatelepítéséig. Mindezekről azonban az év során mindig időben hírt adtunk. Az elmúlt 12 hónapban összesen mintegy kétszáz alkalommal adtunk hírt a honlapon aktuális témákról, eseményekről, történésekről.

Az év fontos eredményeit összegző írás végén itt ragadjuk meg az alkalmat, hogy megköszönjük mindazok segítségét, akik látogatásukkal, támogatásukkal vagy más módon hozzájárultak Állatkertünk működéséhez, fejlődéséhez, gyarapodásához, illetve az intézmény által végzett fontos természetvédelmi, oktatási és tudományos munkához. Érdeklődésükre, támogatásukra a 2012-es esztendőben is számítunk!

Megosztom




 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink