Tüskés békagyík az Állatkertben

2010-10-26

Magyarországon először mutatják be a szélesorrú békagyíkot a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A világon csak három állatkertben, Európában egyedül Budapesten látható hüllők bizarr különlegessége, hogy veszély esetén támadójukat vérrel lövik szemen.

 

Újabb érdekes állatfajjal gyarapodott a Fővárosi Állat- és Növénykert. A szélesorrú békagyík (Phrynosoma platyrhinos) nevű, az USA középnyugati-nyugati államaiban és Mexikó északi részén őshonos hüllőfajról van szó, amely korábban még sosem volt látható a magyar főváros állatkertjében. Az aprócska, 10-12 centiméteres hüllőt most először láthatja a magyarországi közönség. Egyébként más állatkertekben is igen ritkán látható fajról van szó, Budapesten kívül csak Nashville és Fort Worth városok állatkertjeiben mutatnak be ilyen állatokat.

A természettudósok eddig 14 különböző békagyík fajt fedeztek fel. Ezek közül a szélesorrú békagyík viszonylag kevéssé ismert fajnak számít. Az állat a sivatagi életmódhoz alkalmazkodott: kiválóan érzi magát a vízben szegény, száraz környezetben, és jellegzetes mintázata is azt szolgálja, hogy a sivatagos területeken könnyen beleolvadhasson a környezetbe. A békagyíkok tápláléka elsősorban hangyákból, éspedig leginkább aratóhangyákból (Pogonomyrmex sp.) áll, de étlapjukon termeszek, bogarak és szöcskék is szerepelnek.

A békagyíkok különleges, már-már bizarr jellegzetessége, hogy veszély esetén támadójukat vérrel spriccelik le, s általában szemre céloznak. A különleges védelmi mechanizmus alapja az, hogy az állat szeme sarkában a szervezet keringési rendszerének részeként olyan véredények alakultak ki, amelyek fala a vérnyomás fokozódása esetén átszakad, az akár másfél méterre kispriccelő vért pedig a támadó gyakran éppen a szeme közé kapja. Ez rendszerint elbizonytalanítja a ragadozókat, így a békagyíknak esélye nyílik arra, hogy kereket oldjon.

A három békagyíkot augusztus közepén szerezte be az Állatkert, ám az elmúlt hetekben a közönség még nem láthatta őket, hiszen az újonnan érkezett állatok először a látogatók elől elzárt karanténállomásra kerültek. Végleges helyüket a Pálmaház egyik terráriumában alakították ki, így az érdeklődők most ott tekinthetik meg őket.


Megosztom

 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink