Amigo, az alpaka

2010-10-21

Alpaka született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A csokoládébarna állat szombaton, vagyis október 16-án született. Az Amigo névre keresztelt apróságot a Dél-Amerika kifutóban láthatja a közönség.

Egy állatkerti sétából sokat tanulhat az ember. Például azt, hogy az alpaka nem fémötvözet (azt ugyanis alpakkának írják), hanem egy Dél-Amerikában őshonos lámaféle. Ráadásul a budapesti alpakáknál nemrégiben családi örömök is voltak. Szombaton – azaz október 16-án – ugyanis egy egészséges alpakacsikó született a városligeti intézmény Dél-Amerika kifutójában látható állatoknál. A kicsi fiúnak bizonyult, gondozói Amigónak nevezték el. Melcsi, a csaknem kilenc esztendős anyaállat már meglehetősen tapasztalt szülő, hiszen korábban több csikója született, mi több, unokája is van. A budapesti alpakacsalád nagy részéhez hasonlóan Amigo is vörösesbarna–csokoládébarna színű bundát visel, habár az alpakáknál több színváltozat, sőt a tarkaság is előfordul.

Az alpaka voltaképpen a jóval ismertebb láma rokona, az újvilági tevefélék közé tartozik. A dél-amerikai kontinensen eredetileg két ebbe a csoportba tartozó állatfaj él vadon, a vikunya és a guanakó. Utóbbi volt az ember által háziasított láma és alpaka vad őse. Amíg azonban a lámát többhasznú háziállatnak tenyésztették ki Dél-Amerika őslakói, addig az alpakát elsősorban a gyapja miatt tartják. Ennek megfelelően az alpaka a lámánál valamivel kisebb termetű, viszont sokkal dúsabb szőrzetű állat.

Az alpakáknál általában 11 hónap a vemhességi idő. A kicsik születésükkor 7-9 kg-osak és többnyire 4-6, néha 7 hónapos korukig vesznek magukhoz anyatejet. Az ivarérettséget másfél éves korukban érik el. A felnövekedett alpakák általában 15, néha 20 évig is élhetnek.

Megosztom